تاریخ درج خبر: دوشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٦

آیه آیة الکرسی

 

 

با عرض سلام و خسته نباشيد،ميخواستم بدونم كه ايه الكرسي تا هو العلي العظيم ميباشد يا تا هم فيها خالدون؟

 قرائني در دست است كه نشان مي‏دهد، آیة الكرسي فقط یك آیه است كه از"اللَّهُ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ" شروع مي‏شود، و به "وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ" ختم مي‏‌گردد، از جمله:

1- تمام روایاتي كه در فضیلت آن وارد شده و از آن تعبیر به آیة الكرسي كرده همه نشان مي‏‌دهد كه یك آیه بیش نیست.

2- تعبیر به كرسي فقط در همان آیه اول است و نام‏گذاري به آیة الكرسي نیز مربوط به همین آیه است.

3- در بعضي از احادیث به همین معني تصریح شده مانند حدیثي كه در امالي شیخ از امیر مؤمنان علي علیه السلام نقل شده است كه ضمن بیان فضیلت آیة الكرسي از اللَّهُ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ شروع فرمود تا وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ.

4- در مستدرك سفینة البحار، از مجمع نقل مي‏‌كند: " و آیة الكرسي معروفة و هي الي قوله "وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ‏" آیة الكرسي معروف است و آن تا "وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ" است." (مستدرك سفینة البحار، جلد 9 صفحه 97)

 5- در حدیثي از امام علي بن الحسین علیه السلام مي‏خوانیم كه پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله فرمود: كسي كه چهار آیه از اول سوره بقره و آیة الكرسي و دو آیه بعد از آن و سه آیه از آخر بقره را بخواند، هرگز ناخوشایندي در خودش و مالش نمي‏‌بیند و شیطان به او نزدیك نمي‏‌شود و قرآن را فراموش نمي‏‌كند. (بحار الانوار، جلد 89 صفحه 265) از این تعبیر نیز استفاده مي‏‌شود كه آیة الكرسي یك آیه است.

6- در بعضي از روایات وارد شده كه آیة الكرسي پنجاه كلمه است و در هر كلمه‏ اي پنجاه بركت است. (مجمع البیان، جلد 1 و 2 صفحه 361) شمارش كلمات آیه نیز نشان مي‏‌دهد كه تا "وَ هُوَ الْعَلِیُّ الْعَظِیمُ" پنجاه كلمه است.

آري در بعضي از روایات دستور داده شده است كه تا " هُمْ فِیها خالِدُونَ" بخواند، بي آنكه عنوان آیة الكرسي، مطرح باشد.

به هر حال آنچه از قرائن استفاده مي‏‌شود این است كه آیة الكرسي یك آیه بیشتر نیست.

 


خروج
تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ستاد اقامه نماز می باشد